festyn św. wojciecha

pokonajmy

RELACJA Z FESTYNU

Od 5 lat we wrześniu Dom Pomocy Społecznej w Gdańsku Oruni we współpracy z parafią Świętego Wojciecha organizuje festyn integracyjny na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Tak też było w tym roku. 18 września na wzgórzu św. Wojciecha odbyła się już V edycja imprezy, tym razem pod szyldem „Pokonajmy swoje słabości”.

Projekt, oprócz wkładu własnego DPS-u, został sfinansowany z dotacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w ramach konkursu na budowanie sieci oparcia społecznego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i z zaburzeniami psychicznymi. Ta wyjątkowa lokalna inicjatywa ma na celu integrację osób niepełnosprawnych, m.in. mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Gdańsku Oruni, oraz mieszkańców okolicznych dzielnic miasta, a w szczególności parafian z kościoła św. Wojciecha oraz uczniów i ich rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 40.
Festyn w dużej mierze został przygotowany przez osoby niepełnosprawne ze wsparciem kadry terapeutycznej. W organizację zaangażowało się również wiele lokalnych organizacji i służb publicznych. Centralnym miejscem imprezy było Wzgórze św. Wojciecha, teren należący do parafii o tej samej nazwie. Urokliwa polana na szczycie wzgórza to, wg tradycji miejsce, w którym złożono po śmierci ciało św. Wojciecha.
Wiele serca i wiele starań co roku wkładanych jest w organizację festynu, jednak tegoroczna edycja była wyjątkowa. Osoby niepełnosprawne i wszystkie osoby wspierające musiały włożyć wyjątkowo dużo pracy we właściwą organizację z powodu kapryśnej aury i deszczowej pogody. Teren imprezy należało odpowiednio przygotować na przyjęcie gości, zabezpieczyć, wysprzątać i skosić trawę. Dwa dni trwało samo zwiezienie i postawienie infrastruktury potrzebnej do właściwego zabezpieczenia festynu, całe przygotowania trwały natomiast właściwie już od lipca.
W dniu imprezy wszystko było już zapięte na ostatni guzik. Zapewniono liczne atrakcje. Pracownicy i mieszkańcy DPS-u odpowiedzialni byli za zaplecze kulinarne. Były pyszne kiełbaski z grilla, hot-dogi, mnóstwo domowych, słodkich wypieków, nie zabrakło tradycyjnego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Odbyła się loteria fantowa, z takimi nagrodami jak: rower, karnety do kina i Aquaparku. Goście mogli również nabyć rękodzieła wykonane przez osoby niepełnosprawne oraz wziąć udział w aukcji obrazów namalowanych przez mieszkańców DPS-u.
Dla najmłodszych przygotowano takie atrakcje jak: wielka dmuchana zjeżdżalnia, dojenie krowy (która nie do końca była prawdziwa) i malowanie twarzy w najbardziej wymyślne wzory. Nieco starsi chętnie brali udział w konkursie plastycznym, również z nagrodami, oraz licznych konkursach sportowych. Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionej jednostki straży pożarnej mieliśmy okazję podziwiać pokaz sprawności prawdziwych strażaków. Odbył się również pokaz udzielania pierwszej pomocy, a chętni mogli zasiąść za kierownicą policyjnego radiowozu. Nie zapomniano także o młodzieży, która była zachwycona strzelaniem z profesjonalnego łuku oraz paintballa, oczywiście do celu, jakim była wielokrotnie wymieniana tarcza.
Część muzyczną imprezy uświetnił koncert zespołu Grolle, złożonego z osób niepełnosprawnych oraz recital Rafała Bladowskiego. Oba występy zgromadzeni widzowie nagrodzili gorącymi brawami. Napięty harmonogram festynu nie pozwolił jednak na bisy, a szkoda ponieważ, oba stały na wysokim poziomie artystycznym. W przerwie między występami zachwycona publiczność oglądała pokazy aikido oraz brała udział w warsztatach tanecznych. Odbył się konkurs przeciągania liny między chętnymi paniami a panami. Ku zdumieniu większości widzów wygrały panie.
Licznie zgromadzeni goście oczekiwali w napięciu na kulminację, czyli losowanie nagród loterii fantowej. Wyniki przyniosły okrzyki radości i nadzieje innych, że za rok na pewno to oni wygrają. Pomimo niesprzyjającej pogody, wszyscy pytani przez nas goście byli zadowoleni z przebiegu festynu i bardzo pozytywnie wyrażali się o idei integracji między osobami pełno i niepełnosprawnymi, jednocześnie podkreślając fakt, że działań tego typu brakuje. Chwalili przebieg imprezy, czego dowodem była liczna obecność okolicznych mieszkańców. Do niektórych stoisk ustawiały się kilkudziesięciometrowe kolejki chętnych! Zachęceni tak miłym odbiorem naszej imprezy, dziękujemy wszystkim obecnym, ludziom dobrej woli, przyjaciołom i współpracownikom! Jednocześnie zapraszamy za rok na VI edycję festynu integracyjnego!

Mieszkańcy i Pracownicy
Domu Pomocy Społecznej
w Gdańsku Oruni.